Syllabus

Syllabus 2019-2020

SYLLABUS 2019 – 2020

12 September 2019 “President’s Night”

Glen Lawson

19 September 2019 Gerald Chamberlin DPAGB, EFIAP.

Subject TBC

*Please bring your entries for the Trueman Colour Competition

26 September 2019 Members’ Night

*Please bring along your entries for the A4 – Any Subject Competition

3 October 2019 Dave Phillips “Truth and Lies”

*Please bring along your entries for the John Taylor Trophy Competition

10 October 2019 Trueman Trophy Competition

17 October 2019 Tom Stoddart

“Every Picture tells a Story”

24 October 2019 John Pattinson

“Native American Indians”

31 October 2019 The John Taylor Trophy

Judge: Richard Speirs DPAGB, BPE2, APAGP

7 November 2019 Peter Dixon ARPS, DPAGB, APAGB.

“Let’s talk about Projects”

14 November 2019 Members Night,

Exhibition St Mary’s Heritage Centre.

*Please bring along your entries for the A4 – Natural History

*Please bring along your entries for the Saltwell Trophy Competition

21 November 2019

Guy Davies ARPS, EFIAP, EPSA “Double Exposure”

28 November 2019 Gerry Adcock ARPS, TBC

4 Way PDI Competition

Gateshead, Cramlington, Gosforth and Morpeth

Hosted by Cramlington

Judge: - Stephen Fowler

Closing date 31 Oct 2019

5 December 2019 3-Way Interclub Competition.

(Gateshead, Tynemouth and Sunderland)

Hosted by Gateshead Judge: Dave Phillips


12 December 2019 Saltwell Trophy Competition

Judge: Catherine Ball

*Please bring along your entries for the Colour Trophy Competition

19 December 2019 Christmas Meeting TBA

26 December 2019 No Meeting (Christmas Break)

2 January 2020 No Meeting

9 January 2020 Colour Trophy Competition

Judge: David Stout EFIAP, DPAGB, PPSA

*Please bring along your entries for The

Ternent Trophy Competition

16 January 2020 Members’ Night

*Please bring along your entries for the A4 - Landscape

23rd January 2020 Edward Foster & Mick Howe

“As long as it’s B&W”

30 January 2020 Alan Brown

“More than Meets the Eye”

*Please bring along your entries for the Anniversary Trophy Competition

6 February 2020 Ternent Trophy Competition

Judge: Simon Allen EFIAP, MPAGB, APAGB

13 February 2020

Exchange Visit, South Shields Camera Club.

20 February 2020

Leo Palmer FRPS, FPSA, GMPSA, APAGB

“Concepts & Themes”

*Please bring along your entries for Norman Thompson Trophy Competition

27 February 2020 Terry Pollard “After Gateshead”

27 February 2020 4 Way Print Competition with

Cramlington, Morpeth and Gosforth – Hosted by Cramlington

Judge: George Ledger ARPS, DPAGB

*Closing Date 23 Jan 2020

5 March 2020 Alan Walker ARPS, MPAGB, MPSA, EFIAP

“Discovering Nature Photography Japan and Beyond”

12 March 2020 Anniversary Trophy Competition

Judge: Guy Davies ARPS, EFIAP, EPSA

Please bring in your entries for the “Rose Bowl” Trophy Competition

3 monochrome prints, any subject.

19 March 2020 Tony Potter

Subject TBC

26 March 2020 Norman Thompson Competition

Judge: Dave Phillips

2 April 2020

Members Night

*Please bring along your entries for the A4 People Competition

9 April 2020

No Meeting - Maundy Thursday

16 April 2020 “Rose Bowl” Competition

Judge: John Williams EFIAP/b, MPSA, DPAGB

23 April 2020

(AGM)

30 April 2020 Presentation Evening (Venue TBA)