Syllabus 2019-2020


SYLLABUS 2019 – 2020 

 

12 September 2019 “President’s Night” 

  Glen Lawson 

   

19 September 2019 Gerald Chamberlin DPAGB, EFIAP.  

  Subject TBC 

  *Please bring your entries for the Trueman Colour Competition 

   

26 September 2019 Members’ Night 

  *Please bring along your entries for the A4 – Any Subject Competition 

   

3 October 2019 Dave Phillips   “Truth and Lies” 

  *Please bring along your entries for the John Taylor Trophy Competition 

   

10 October 2019 Trueman Trophy Competition 

 

17 October 2019 Tom Stoddart 

  “Every Picture tells a Story” 

   

24 October 2019 John Pattinson   

  “Native American Indians” 

 

31 October 2019 The John Taylor Trophy 

  Judge: Richard Speirs DPAGB, BPE2, APAGP 

   

7 November 2019 Peter Dixon ARPS, DPAGB, APAGB. 

  “Let’s talk about Projects” 

 

14 November 2019 Members Night, 

  Exhibition St Mary’s Heritage Centre. 

    *Please bring along your entries for the A4 – Natural History 

    *Please bring along your entries for the Saltwell Trophy Competition 

21 November 2019 

  Guy Davies ARPS, EFIAP, EPSA “Double Exposure” 

28 November 2019 Gerry Adcock ARPS, TBC 

 

  4 Way PDI Competition 

  Gateshead, Cramlington, Gosforth and Morpeth 

  Hosted by Cramlington 

  Judge: - Stephen Fowler 

  Closing date 31 Oct 2019 


5 December 2019 3-Way Interclub Competition.  

  (Gateshead, Tynemouth and Sunderland) 

  Hosted by Gateshead  Judge: Dave Phillips 

12 December 2019                     Saltwell Trophy Competition 

 Judge: Catherine Ball 

*Please bring along your entries for the Colour Trophy Competition 

 

19 December 2019             Christmas Meeting TBA 

  

26 December 2019                 No Meeting (Christmas Break) 

 

2 January 2020            No Meeting


9 January 2020  Colour Trophy Competition 

Judge: David Stout EFIAP, DPAGB, PPSA 

*Please bring along your entries for The 

Ternent Trophy Competition 

 

16 January 2020  Members’ Night 

*Please bring along your entries for the A4 - Landscape 


23rd January 2020 Edward Foster & Mick Howe   

  “As long as it’s B&W” 


30 January 2020     Alan Brown  

  “More than Meets the Eye” 

*Please bring along your entries for the Anniversary Trophy Competition 

 

6 February 2020 Ternent Trophy Competition 

 Judge: Simon Allen EFIAP, MPAGB, APAGB

 

13 February 2020 

  Exchange Visit, South Shields Camera Club. 


20 February 2020 

  Leo Palmer FRPS, FPSA, GMPSA, APAGB 

“Concepts & Themes” 

*Please bring along your entries for Norman Thompson Trophy Competition 


27 February 2020 Terry Pollard “After Gateshead”


27 February 2020 4 Way Print Competition with 

Cramlington, Morpeth and Gosforth – Hosted by Cramlington 

Judge: George Ledger ARPS, DPAGB 

*Closing Date 23 Jan 2020 


5 March 2020 Alan Walker ARPS, MPAGB, MPSA, EFIAP 

  “Discovering Nature Photography Japan and Beyond” 

 

12 March 2020  Anniversary Trophy Competition 

 Judge: Guy Davies ARPS, EFIAP, EPSA 

Please bring in your entries for the “Rose Bowl” Trophy Competition                       

3 monochrome prints, any subject.

 

19 March 2020 Tony Potter  

  Subject TBC 


26 March 2020 Norman Thompson Competition 

  Judge: Dave Phillips  


2 April 2020 

  Members Night 

 *Please bring along your entries for the A4 People Competition 


9 April 2020 

  No Meeting - Maundy Thursday 


16 April 2020   “Rose Bowl” Competition 

Judge: John Williams EFIAP/b, MPSA, DPAGB

 

23 April 2020 

  (AGM) 


30 April 2020 Presentation Evening (Venue TBA)